Ortaokul

BEDEN EĞİTİMİ

Hedef Koleji okullarında çocuklar okul öncesi eğitimlerine başladıkları andan itibaren spor öğretmenlerimiz tarafından takip edilmeye başlanır.Çocukların boy,kilo bilgileri yağ oranları yapılan testlerle düzenli olarak izlenir ve çocuklar fiziksel özellikleri dikkate alınarak ailelerinin de onayıyla kendilerine uygun spor dallarına yönlendirilir.Özellikle okul öncesi çağı dediğimiz beş altı yaşlarında öğrencilerimiz mutlaka yüzme,jimnastik gibi kaslarını geliştiren sporlara yönlendirilir;okulumuz spor öğretmenleri tarafından düzenlenen yaz okullarında bu sporlar uzman eğitmenler tarafından öğretilir.İlerleyen yaşlarda takım sporlarına da yönlenen öğrencilerimiz takım oyunlarında disiplini,yardımlaşmayı,özveriyi en önemlisi dürüst,iyi bir birey olabilmeyi alanında uzman eğitmenler ve antenörlerle çalışarak öğrenirler.Hedef Koleji Spor Bölümü Ata”mızın da belirttiği gibi “zeki,çevik,ahlaklı “ sporcular yetiştirir.

Okulumuzda haftada iki ders saati beden eğitimi ve spor uygulamalarına ayrılmıştır. Bu derslerde öğrencilerimiz spor dallarının kurallarını öğrenir,uygular ve hem bedenen hem zihnen rahatlarlar.

 

GÖRSEL SANATLAR

Okulumuzda görsel sanatlar derslerinde öğrencilerimiz resim sanatının teknik bilgilerini alarak ürünlerini oluştururlar.Ayrıca okulumuzda “ebru sanatı” ve “seramik” atölyeleri açılmakta,öğrencilerimiz ilgi alanlarına göre bu atölyelere yönlendirilmektedir.Bütün bu çalışmalar yılın belli günlerinde gerek okulumuzda gerekse Manisa”nın belli sanat merkezlerinde sergilenir,öğrencilerimizin yaratımlarıyla gurur duymaları sağlanır.

 

MÜZİK

Okulumuzda önemle üzerinde durduğumuz bir başka eğitim de müzik eğitimidir.Biz biliriz ki müzik,ruhu canlandıran en önemli kaynaktır.Ayrıca müzik eğitimi, çocukta analitik düşünme becerisini geliştirir,dikkat ve odaklanmayı düzenler ve süreç içinde artırır.Müzik eğitimine de tıpkı spor eğitimde olduğu gibi okul öncesi dönemden başlarız.Alanında birikimli,donanımlı müzik eğitmenlerimiz öğrencilerimizi bu yaşlardan itibaren gözler,fizik yapısına ve yeteneğine göre öğrencimizi bir müzik aletine yönlendirir,gelişimini izler,hafta sonları düzenlenen müzik atölyesi çalışmalarıyla da yoğun bir biçimde destekler.Her öğrencimizin en az bir müzik aletini başarıyla çalmasını sağlarız.Bunların dışında derslerimizde gerek batı müziğinin gerekse Türk müziğinin tarihsel bağlamda önemli referans olabilecek sanat akımlarını ve sanatçılarını öğrencilerimize tanıtır,müzik hakkında genel bilgilere sahip olmalarını sağlarız.

 

YARATICI YAZARLIK

Yaratıcı yazarlık atölyeleri ile öğrencilerimize önce teorik bilgiler verilir,bu bilgileri kullanarak anlatımlarının olgunlaşması sağlanır,sonraki aşamada ise öğrencilerimizin içlerindeki “yazar” ortaya çıkarılır,öğrencilerimiz ürün vermeleri için yönlendirilir.Drama atölyelerinde ise öğrencilerimiz yaşlarına uygun oyunlar ve etkinliklerle sosyal iletişim becerileri kazanır,öz güvenleri artar. Ortaokul öğrencilerimizin yazıp ilkokul öğrencilerimizin sahnelediği oyunlar bu  çalışmaların amacına ulaştığını göstermesi açısından mutluluk vericidir.

 

HALK OYUNLARI

Okulumuzda ilkokul sürecinden başlayarak haftanın belli günleri halk oyunları eğitimi verilmekte,öğrencilerimiz Anadolu kültürünün zengin kaynakları ile buluşturulmakta ,değişen dünya şartları gereği kendi kültürüne yabancılaşma tehlikesi yaşayan yeni kuşaklara Anadolu halk geleneği oyunlar aracılığıyla anlatılmaktadır.

 

SATRANÇ

Okulumuzda her hafta bir ders saatini öğrencilerimizin zihin gelişimleri ve analitik düşünme becerileri için önemli gördüğümüz satranç sporuna ayırırız. Öğrencilerimiz gerek il içi gerekse il dışı turnuvalara katılarak öz güvenlerini artırırlar ve kendilerini geliştirirler.

 

BALE ve DANS

Okulumuzda ilkokul sürecinde haftanın bir dersini de bale ve dans eğitimine ayırırız. Öğrencilerimizin bedensel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunduğuna inandığımız bu etkinlikte öğrencilerimiz hem eğlenirler hem de sanatın büyülü dünyasına girerek farklı anlar yaşarlar.Konservatuvar mezunu profesyonel eğitmenimiz eşliğinde çalışan öğrencilerimiz performanslarını sergilerken zor hareketleri bile başarıyla yaparak izleyenleri de büyülerler.

 

ROBOTİK KODLAMA

 

Öğrencilerimize; seçim yapma, karar verme, sorumluluk alma, deneme-uygulama, işbirliği geliştirme ve yaşıtlarıyla ilişki kurma olanakları sağlamayı amaçlıyoruz.